Передплатна кампанія - 2020 триває! Наш індекс: 61250.

13
Слово «фейк» вже добре відоме всім і здебільшого його застосовують до неправдивої інформації, яка поширюється через інтернет. Та останнім часом все частіше «фейки» проникають до осель уманчан через поштові скриньки та зі сторінок «підпільних» неофіційних «бойо­вих листків» ― газет, без вихідних даних, де не вказані ні наклад, ні відповідальний за друк, ні автори, ні замовники, ні типографія. Сама по собі така газетка вже є незаконною фейковою підробкою. Тому не поспішайте довіряти таким «виданням».

Якщо власник сайту або газети невідомий ― не витрачайте марно часу на «брудне чтиво», а якщо відомий ― подумайте, навіщо йому треба вас провокувати і проти кого спрямована його агресія.

Фальшиві новини

Фейкові новини (від англ. fake news — підроблені / шахрайські / фальшиві новини) — підробка чи імітація новин (маніпулятивне спотворення фактів, дезінформація), яку створено з ігноруванням редакційних норм, правил, процесів, прийнятих у ЗМІ та для впливу на свідомість великої кількості людей. Шкідливість фейків полягає у тому, що автори шахрайських новин маніпулюють емоціями і думками людей, провокують насилля, агресію, впливають на дії, формують суспільну думку на користь авторів фейкових новин.

Не дай себе обманути: як захиститися від фейкових новин

― Найперше, що треба зробити, коли ви бачите емоційне повідомлення, просто порахуйте до десяти, видихніть, проаналізуйте. І лише тоді, коли ви проаналізували текст, поставили всі критичні запитання та зрозуміли, що це справді важлива інформація, — поділіться нею. У всіх інших випадках не поширюйте і не переказуйте нічого взагалі. Не долучайтеся до масового забруднення інформаційного простору, ― радить журналістка платформи «StopFake» Вікторія Романюк.

Правила фільтрації: шпаргалка для тих, хто шукає правду

1. Вимикайте емоції

Якщо новина викликає сильну негативну емоцію і бажання терміново поділитися нею – перша ознака, що пора зупинитися і подумати. Фейк працює саме так: відключає раціо і змушує читача передавати далі брехню. (Приклад: «Дожали! Йдемо на штурм!» «Життя людей під загрозою!», «В Умані почали запроваджувати кримінальні схеми!», «Закликаю до громадського протесту!» і т.д.)

2. Вмикайте критичне мислення

Крім фейка – вигадки (як про «розп’ятого хлопчика»), бувають ще маніпуляції – перекручування правдивої інформації з викривленим її змістом. Якщо в матеріалі є заклик до дії – це точно пропаганда чи агітація, а матеріал – маніпулятивний. Якщо викликає почуття ненависті, тривоги – теж. Якщо написаний мовою ворожнечі (з образливими виразами) – теж дуже схоже на маніпуляцію. (Приклад: «Негідники!», «Мер-корупціонер», «Гнати в шию поганою мітлою!»)

3. Не лінуйтеся перерахувати

Не приймайте на віру шокуючих цифр. Цифрами маніпулюють особливо часто. Наприклад: пропорцією 75% проти 25%, що стало вже притчею во язицех. Тому перевіряйте цифри завжди самостійно. (Приклад: «Зарплата медсестри у 100 разів менша, ніж зарплата депутата!», «10 мільйонів роздали родичам!»)

4. Шукайте першоджерело і перевіряйте авторитет

Перевіряйте новину, яка вас зачепила, мінімум у 2-3 джерелах, оптимально ― на офіційних сайтах (держструктур). (Приклад: «Я постійно працюю і буду працювати з правоохоронними органами для того, щоб повернути у власність міста вкрадене майно (тубдиспансер, насосні станції, лазню, інші об’єкти), землі тощо»)

5. Не впевнені в інформації ― не поспішайте ділитися

Перемогти фейки не можна. Але перешкоджати їх потоку може кожен. Не поспішайте ставити лайки і ділитися інформацією, не ставайте знаряддям поширення фейків. Почитали сумнівну «сенсацію» ― тримайте враження при собі, не діліться! Якщо руки сверблять передати далі ― перевірте інформацію на офіційних сайтах та в пошуковій системі.

Трохи більше здорового глузду і трохи менше емоцій допоможуть вам залишитися неушкодженими у інформаційній війні, яка в Україні не вщухає давно, а напередодні виборів значно активізувалася.

Пам’ятайте, проти вас стоять спеціально навчені пропагандисти, яких навчають в редакціях непорядних видань. Їх мета ― не передавати новини, а «мочити» тих, кого накажуть.
Тому, аналізуйте, цікавтеся і ви знайдете багато цікавого у справі розвінчування фейків, викриття брехливих новин та інформації.

За матеріалами  «Детектор медіа»