Передплатна кампанія - 2020 триває! Наш індекс: 61250.

Банери

Уманська зоря

Останні публікації

Погода

8Страх бути зараженим, тривога за своїх близьких і неможливість вплинути на ситуацію зараз переслідують нас. Як не піддатися паніці та зберегти психічне здоров’я під час поширення COVID-19, розповіла психолог екстремальних та кризових ситуацій Управління ДСНС у Черкаській області, підполковник служби цивільного захисту Леся КОРОТЯЄВА.

— Після запровадження карантину на диспетчерську службу «101» надходило багато дзвінків психологічного спрямування. Тому було вирішено створити цілодобову «гарячу лінію» психологічної допомоги і підтримки. На телефоні екстреної допомоги чергує 3 психологи.

Сьогодні в стані тривоги знаходяться усі вікові категорії, люди дезорієнтовані: не знають, що робити, їхній звичний режим змінився. Відбувається те, чого немає в нашому досвіді. Сьогоднішній стан цілком можна назвати кризовим і наше завдання — допомогти людині адаптуватися до кризової ситуації, віднайти власні ресурси.

В умовах ізоляції в багатьох оголилися ті проблеми, які старанно приховувалися чи маскувалися. Раніше від них людина могла втекти на роботу або хоча б розчинитися в соціумі. Зараз діватися нікуди, коронавірус «закрив» людей у чотирьох стінах.

Проаналізувавши роботу першого тижня, ми спробували зробити перші підсумки. По-перше, кількість дзвінків переконала, що психологічної допомоги люди потребують на рівні з медичною. По-друге, наше суспільство не має адаптаційних навичок, як діяти при панічних атаках та стресах.

Переважна кількість людей, що звернулися по допомогу, не змогли налагодити комунікацію із своїми близькими, особливо старшим поколінням. Ситуація: батьки не хотіли дослухатися до рекомендацій своїх дітей не виходити на вулицю. Але ж і дітям варто було потурбуватись про старших, закупити продукти, ліки.

У другій категорії ті, що не справилися з потоком інформації і легко піддалися паніці. Хтось їхав у ліфті з сусідом, який кашляв, хтось побачив, що у чергах масово не дотримуються дистанції. Особливо літні люди скаржаться, що у них підвищений тиск, серцебиття, важкість у грудях, переконують, що вже захворіли коронавірусом. Страждає багато одиноких. Наприклад, звернулася жінка і попросила поговорити з її батьком, бо він дуже самотній. Я зателефонувала, ми поспілкувалися. Через декілька днів запитала, чи все гаразд. Чоловік був дуже здивований такій турботі. Дякував.

Також активізувалися психічно хворі. Весну й без карантину психіатри вважають важким сезоном, адже у їхніх пацієнтів загострюються психічні відхилення.

Маємо дзвінки від людей, яких безпосередньо зачепили бойові дії на Донбасі. Це учасники та ветерани війни, переселенці.

Звернень багато, але важлива не їхня кількість, а якість поданої допомоги. Часто, щоб зняти нервовий синдром, доводиться спілкуватися годину-півтори. Дзвонять у різний час - це може бути і 22-а година, і друга ночі. Зазвичай пізно телефонують атовці. Вони просто хочуть виговоритися. Тому не поспішаю давати поради, не перебиваю монолог, не уточнюю. Для таких людей головне, щоб вислухали. Подумки радію, що зателефонував, бо зазвичай хлопці, які повертаються з війни, самі про допомогу не просять.

Варто пам’ятати, що паніка – це емоція, і коли вона стається, її потрібно чимось перебити, заглушити. Читання і перегляд фільму в цей час точно не допоможуть, адже концентрація уваги під час тривожності знижується. Під час однієї розмови я порадила молодій самотній жінці проспівати 10 разів слово «паніка». Вона потім казала, що їй дійсно це допомогло.

Пропоную декілька простих, але доволі дієвих порад, аби вгамувати емоції і більше ніколи їм не піддаватися. Що можемо для цього зробити?

— для стабілізації нашої психіки важлива циклічність — встановіть для себе режим дня;

— перегляньте свої джерела інформації: якщо ви піддаєтеся паніці, обмежте надходження негативу з соціальних мереж, телебачення, від людей, які пригнічують;

— проявляйте турботу: доб­рі вчинки роблять нас щасливішими;

— якщо в одному приміщенні перебуває вся родина, розподіліть між собою домашні обов’язки;

— попрацюйте над своїм внутрішнім світом: беріть навушники і слухайте пізнавальні аудіо­книги, приємну музику, не припиняйте спілкування з друзями та рідними. Обов’язково робіть фізичні вправи — важливо дистанціюватись від зовнішніх подразників. Зосередьтеся на тих речах, які можете змінити. Залишаючись позитивними, зможете набагато краще протистояти стресовим ситуаціям.

Якщо відчуваєте сильне пригнічення, настрій не змінюється і немає періоду полегшення, або ж трапляються приступи паніки, звертайтесь по допомогу. Психологи управління ДСНС вислухають, підтримають, порадять. Цілодобовий телефон екстреної психологічної допомоги 0635037207.

Спілкувалась Олена САМОТОКА