Передплатна кампанія - 2020 триває! Наш індекс: 61250.

4

24 серпня 1991 року цю новину радісно повідомляли один одному мільйони українців

29 років тому Україна ввійшла до великої родини держав світу – 24 серпня 1991 року Верховна Рада УРСР проголосила Акт про державну незалежність України. Щоб Україна стала незалежною боролися й уманчани адже у 80-х рр. ХХ ст. цій історичній події передували щонайменше 5 років активної боротьби всього українського народу.

В Умані перша неформальна організація виникла у 1988 році – Народознавче товариство «Берегиня». Практично водночас з «Берегинею» виник Уманський осередок Української Гельсінської спілки (УГС), а восени 1989 року утворилася Уманська краєва організація Народного Руху України, яка мала статус Черкаської обласної. Активісти цих національно-демократичних організацій, а також Товариства української мови імені Тараса Шевченка, Товариства політв’язнів «Меморіал», Української Республіканської партії організували в Умані пункт для проведення публічних дискусій про громадсько-політичну і економічну ситуацію в СРСР та Україні, розміщення опозиційних до радянської влади агітаційно-пропагандистських матеріалів і плакатів, поширення української національної символіки, яку не визнавала офіційна влада, першої в Умані опозиційної газети «Червона калина». Цей пункт дістав назву «Гайд-паркан». Її придумала голова Народознавчого товариства «Берегиня» Тетяна Чорномаз.

Уманський «Гайд-пар­кан» знаходився в центрі міста, біля тоді ще недобудованого «Укртелекому» (нині в цьому приміщенні знаходиться відділення Першого Українського Банку).

«Гайд-паркан» був звичайним парканом із дощок на якому уманські рухівці розміщували плакати і національний жовто-блакитний прапор, а під ним – різні агітаційно-пропагандистські матеріали, значки з українською національною символікою тощо. Незважаючи на шалений супротив місцевої комуністичної влади і радянських правоохоронних органів, функціонував «Гайд-паркан» щодня. Біля нього завжди вирував великий гурт не байдужих до долі України уманчан, особливо у доленосний для України та україн­ського народу час.

5

Умань. Події 19 – 29 серпня 1991 року

19 серпня 1991 року,
12 год. Представники демократичних, опозиційних до влади, сил Умані і кілька депутатів різних рівнів вийшли до «Гайд-паркану», де висловили протест проти антиконституційного заколоту ГКЧП та інформували уманчан про поточний політичний момент в Україні. Уманський «Гайд-паркан» вирував до пізнього вечора – у формі мітингу, безстрокового народного віча уманчани протестували проти узурпації влади ГКЧП. «Гайд-паркан» функціонував протягом усього часу путчу 19 – 21 серпня 1991 року та у наступні дні. Уманчани під час ГКЧП надзвичайно активні: гарячі дискусії, обговорення подій, інформують про тих, хто підтримує ГКЧП (збирає підписи на підприємствах, надіслав телеграму про підтримку тощо).

20 серпня 1991 року стало відомо, що на членів Уманської організації НРУ та інших демократичних організацій за місцем роботи, міліція збирає характеристики. 20 серпня 1991 року голова Уманської міської ради ухвалив рішення про запровад­ження в Умані надзвичайного стану і наказав керівникам усіх уманських підприємств щоночі (з 23 до 2 год.) надавати у розпорядження міліції автомашини. Очевидно, що влада готувалася до таємних, як у 1937 – 1938 рр., масових арештів уманчан з числа опозиції.

24 серпня 1991 року у Києві, під Верховною Радою УРСР, багатотисячний мітинг. Вимога – Україна виходить з СССР! Нарешті історична мить – є Акт про державну незалежність України! У цей доленосний для України час під стінами Верховної Ради були й уманчани.

29 серпня 1991 року відбулася позачергова сесія Уманської міської ради, але комуністична депутатська більшість не виконала вимогу народного віче і уманських депутатів-опозиціонерів – не проголосувала за встановлення національного українського прапора на щоглі біля міськради.

На мітингу, який продовжився після завершення позачергової сесії, уманчани одноголосно ухвалили рішення зняти із щогли на будівлі Уманської міської ради сталінський прапор УРСР і встановити український національний. Прапор було замінено одразу. Але в ніч з 29 на 30 серпня 1991 року комуністи зняли український національний прапор і знову повісили прапор УРСР.

Проте, процес утвердження Української державності було не зупинити. 

4 вересня 1991 року над будівлею Уманської міської ради уманські рухівці знову встановили український синьо-жовтий прапор – цього разу на підставі відповідної постанови Верховної Ради України. Слава Україні!

Надія Тульчинська, старший науковий співробітник УКМ