Передплатна кампанія - 2020 триває! Наш індекс: 61250.

2
… Від цієї історії не залишилося світлин для музею. Хіба нотні листки та незвичайна історія, яку одного разу передала в Україну аташе з культури Посольства Аргентинської Республіки.

Виявляється, знамените аргентинське танго «Gitana Rusa» (Російська циганка) створив уманчанин Шевель Ізраїлевич Жадан (1890-1941).

Днями фейсбук-спільнота «Умань історична» підняла цікаву тему про трагічну долю уманського композитора і тріумф його твору.

Gitana Rusa & Saverio Sadan

Проникливе танго про російську циганку, яка розшукує свого козака, що затонув у Дону, багато років користувалося надзвичайною популярністю в Аргентині. Його й сьогодні можна почути у ресторанчиках Буенос-Айреса.

По краплинках із багатьох джерел вдалося встановити, що танго «Твої очі», з присвятою «Для прекрасної Селії», створив у 1940 році уманчанин Шевель (Савелій) Жадан, вчитель музики, який жив по вулиці Костельна, № 5. Це танго мало б бути весільним подарунком для сина Савелія ― Миті (Деметрія) і його нареченої Селії, які жили в Буенос-Айресі.

Перша дружина Савелія (мати Деметрія) виїхала з Украї­ни відразу після народ­ження хлопчика, а в Аргентині вийшла заміж за дипломата. Влаштувавшись, жінка викликала до себе сина. У 1924 (або 1922) році Савелій відпустив 11-річного хлопчика самого в довгу подорож через океан і той успішно її подолав, зустрівшись з матір’ю. Хлопчик отримав гарну освіту і став журналістом (за іншими джерелами — банкіром), а на весілля батько подарував йому п’ять листків нотного паперу з записаним танго «Твої очі».

Поки лист з нотами дійшов до адресата, швидше за все, на той час Савелій Жадан вже загинув, як і тисячі інших уманських євреїв, у горнилі нацистського Холокосту. Зрозумівши, що батька вже немає в живих, у 1941 році Деметріо передав ноти своєму колезі ― поету Орасіо Бастерра «Сангінетті», який переписав текст уманського танго на іспанський лад і знайшов для нього перших виконавців.

У 1942-му році, вперше, пуб­лічно цей твір виконав уругвайський співак Луїс Мендоса, музику в аргентинському стилі підправив бандонеоніст Хуан Санчес Горьо. Він і зареєстрував танго під своїм ім’ям і з новою назвою «Gitana rusa».

Якщо ви хочете послухати танго «Gitana rusa», просто наберіть його назву в
інтернет-пошуковику.

P.S. Блогер Вадим Василенко дослідив, що молодший син Савелія (брат Деметрія по батькові) Жадан Ізраїль Савелійович 1913 р.н. був санінструктором, поранений 17 січня 1943 року під час наступу на Донбас в районі Гуково. Помер від ран у шпиталі міста Камишин у квітні 1943 р., у віці 20 років

(За матеріалами інтернету)