Передплатна кампанія - 2020 триває! Наш індекс: 61250.

1
21 червня 1768 року повстанське військо Максима Залізняка та Івана Гонти захопило Умань.

У відповідь на релігійну реформу короля Станіслава Понятовського на Поділлі виникла Барська конфедерація, збройні загони якої почали чинити розправи над уніатським і православним населенням, на Черкащині почалось стихійне повстання козацьких і селянських низів на чолі із колишнім запорожцем Максимом Залізняком. На бік повсталих перейшов уманський сотник Іван Гонта зі своїми козаками. 21 червня гайдамаки захопили Умань. У різні, за даними з різних джерел, загинуло до 2 тисяч юдеїв, католиків та уніатів.

27 червня  царські війська під керівництвом полковника Гурьєва оточили Умань, обманом роззброїли та заарештували 840 гайдамаків, які не чинили опору, бо вважали росіян союзниками. На початку липня більшість з них були передана полякам і страчена. Івана Гонту за рішенням польського трибуналу стратили після трьох днів жорстоких катувань.

Максима Залізняка було побито, тавровано та заслано до Сибіру. Коліївщина, останні прояви якої було остаточно придушено навесні 1769 року, за різними оцінками, забрала життя до 100 тисяч чоловік і стала частиною громадянської війни у Речі Посполитій, яка закінчилась її окупацією й поділом території 5 серпня 1772 року Росією, Австрією і Пруссією.

За матеріалами Володимира ЛУК’ЯНЮКА
© «Цей день в історії» (CC BY 4.0)