Передплатна кампанія - 2019 триває! Наш індекс: 61250.

zima

Шановні читачі, давайте уявимо собі, що газета «Уманська зоря» провела опиту­вання мешканців міста з приводу того, як парк «Софіївка» впливає на емоційний стан людини, яка відвідувала парк, пройшовшись його стежинами. Безперечно, відповідь бу­ла б осмисленою: «Так, емоційне збудження домінує...».

Перебуваючи у парку, ми спостерігаємо і милуємось проявом біологічної краси його рослинності. Уявляємо квітування півників, які висаджені вздовж звивистого кана­лу, по якому вода тече з Лісового озера у Нагірний став. Тут же, на території тальвегу Грекової балки, представлено різноманіття роду бузку, адже посадки здійснюються так, щоб не було рядів і щоб у загальному складалось враження немовби сад посаджений не людиною, а створено самою природою. Така кольорова гама квітів бузку позитивно впливає на наш емоційний стан. Той, хто перебуває у цьому куточку парку, може пере­конатись як уміло художньо розкрито пересічний рельєф Грекової балки та органічно вписано в її ландшафт три стави та озеро.

А здійснювалось це все в наш час під керівництвом Івана Семеновича Косенка, який зумів поєднати в собі такі складові риси керівника, як вимогливість, дбайливість та настирливість. Адже Іван Семенович вже 35-ту річницю виконує широкомасштабну місію на ниві популяризації улюбленої «Софіївки». Разом з ним ціла когорта екскурсо­водів активно пропагують непересічність храму краси, назва якому — «Софіївка». Адже серед колег є й такі особистості, які вже понад чверть століття зустрічають відвідувачів парку, доносячи до них його загадковість. А відвідувачі висловлюють свої враження в залежності від свого світобачення, порівнюючи «Софіївку» з іншими парками України, а іноді навіть і світу. Для прикладу пригадується висловлювання директора Вашингтонсь­кого ботанічного саду, що йому доводилось бачити чимало парків світу, проте чогось по­дібного він не бачив.

Окрім нової зони парку, відвідувачі одержують сильне враження від історичної його частини. Наприклад, коли відвідувач парку спостерігає, як із розкритої пащі змії б’є величний фонтан, із шумом розбризкуючи 18-метрову колону води, адже веселкові бриз­ки, освітлені сонячним промінням, падають і піняться навколо фонтану, а подих вітру несе на своїх крилах найлегші прохолодні їх частинки до алеї, обволікаючи мандрівників ароматом свіжості.

Мені особисто приємно, що впродовж 25 сезонів я пізнавав парк і прагнув це пі­знання передати його відвідувачам. Відверто відзначу, що в деякій мірі це вда­валось. Така різнобарвність стежини пропагандиста-екскурсовода. Зрозумілим є те, що стосунки з колегами-екскурсоводами та відвідувачами парку завжди спонукали до обіз­наності життєдіяльності нашого міста та й держави в цілому. Отож, передаючи естафету молоді, яка стає на стежину популяризації «Софіївки», зичу пізнавати і ще раз пізнавати паркове мистецтво, яке збагачує нас.

Користуючись нагодою, з цього приводу наведу побажання архітектора України Михайла Ксеневича — автора праці «Українська архітектура, її визначальний контекст у просторі, часі, інформації. Основи українського архітектурознавства». «Від шанувальни­ків з вдячністю за вашу важливу місію пропагування української історії і культури. Бо ж завдяки пізнанню краси минулого розбуджується свідомість поколінь, їх відчуття й розуміння вічності, краси й значущості творінь людських».

Зрозумілим є те, щоб сприймати красу парку, необхідно відвідати його не лише з метою пропагування, але й з метою роздумів.

Отож, проявляючи благодійність, пропоную щомісячне проведення пізнавальних екскурсій для пенсіонерів міста.

М. РУДЮК,

екскурсовод Національного дендропарку «Софіївка»

НАН України

Новини інформагентств

Читати всі новини...