Передплатна кампанія - 2020 триває! Наш індекс: 61250.

2

З чого почалася війна? А вона почалася зі страху, невизначеності та розгубленості. Адже ніхто навіть не підозрював, що прокинувшись, зустріне вже не мирне сонце...

Радянсько – німецька війна (1941 – 1945) розпочалася нападом нацистської Німеччини на Радянський Союз 22 червня 1941 року.

Детальніше...

1
21 червня 1768 року повстанське військо Максима Залізняка та Івана Гонти захопило Умань.

Детальніше...

Там захищали Україну наші земляки

З нагоди 102-ї річниці бою під Крутами

29 січня 1918 року у бою під Крутами українські патріоти-добровольці врятували Україну від повного розгрому одразу після проголошення незалежною державою. Студенти, школярі київських шкіл, вояки добровільних військових загонів Армії УНР затримали ворогів української державності – російських більшовиків на 4 дні. За цей час делегація Української Народної Республіки здобула міжнародну підтримку союзників у Європі – уклала Берестейський мирний договір.

7

Детальніше...

27 січня весь світ згадував жертв Голокосту. Саме в той день у 1945 році було звільнено найбільший нацистський табір смерті «Аушвіц-Біркенау» поблизу польського міста Освенцім. Сучасні історики вважають, що в концтаборі знищили майже півтора мільйона людей. Більшість із них — євреї.

Ми ж поведемо мову про геноцид євреїв в Умані. Про це відомо зі спогадів уманчанки Клари Марківни Березовської в унікальній книзі «Дороги гетто».

5

Детальніше...

ПЕРШИЙ ВІД СОЛЖЕНІЦИНА

… Я вірю, що весь Захід, збагнувши грізну небезпеку, завчасно схаменеться й на вів­тар рятунку культури людства кине хатню гризню за матеріальні доб­ра-посідання, вірю, що він сконсолідується і знищить ще неопірне царство-пекло червоно-дикої орди…

Уривок з книги Віталія Юрченка «Пекло на землі»

Колись це ім’я було мов бомба: радянська влада не могла допустити вільного існування такого палкого патріота України, а романтизоване комуністичною ідеологією львівське суспільство не вірило, що книга українського бранця про важке життя в Союзі та масові ув’язнення й знищення людей «Пекло на землі» є автобіографічною.

9

Помилково вважається, що першим про примусову працю в СРСР та мережу таборів-в’язниць розповів Олександр Солженіцин у своїй повісті «Один день Івана Денисовича» (1962 р.), а згодом у книзі «Архіпелаг ГУЛАГ» в 1973 році. Насправді набагато раніше це зробив звичайний вчитель із маловідомого Україні села Текуча Уманського краю Юрій Тимофійович Карась-Галинський під псевдонімом Віталій Юрченко.

Народився Юрій Карась-Галинський в 1900 році. Закінчив спочатку сільських 2 класи, а згодом реальну школу в місті. Мав дві спроби отримати освіту в Київському національному університеті, та через свою протидію більшовицькій владі так і не зміг завершити навчання. У 17 років Юрій Карась разом з 30 односельцями долучився до визвольної революції 1917-1921 років у складі Гайдамацького кінного полку. Під час захисту міста Проскурів (нині Хмельницький) Юрій проявив мужність і геройство, тому невдовзі став сотником І полку. Після поразки УНР був уповноваженою особою отамана Петра Дерещука та підпільно продовжив на території Уманщини вести повстанський спротив російсько-більшовицькій окупації. Працював вчителем, згодом інспектором окружної освіти, організував у рідному селі осередок товариства «Просвіта», брав участь в українізації церковного життя.

12

14

Така активність і популярність сільського вчителя незабаром привернули увагу агентів ГПУ. В 1929 р. його заарештували. Покарання відбував у

«СЕВЛОНі» — «северные лагеря особого назначения», на будівництві залізниці Котлас-Усть-Сисольськ. Та вже наступного року втік, подолавши надважкий шлях у понад 5 тисяч кілометрів. Оселився у Львові.

Саме там у 1931-32 рр. видавництво «Червона калина» під псевдонімом «Віталій Юрченко» видало автобіографічний роман Юрія Карася-Галинського, який має назву «Пекло на землі» (перевиданий в 1994, 2010 та 2018 роках). У книзі наш земляк першим у світі описав беззатратну технологію знищення тоталітарним режимом людей у концтаборах. Це було справжнє пекло на землі, штучно створене радянщиною для українського народу.

11

Життя письменника обір­валося трагічно 1943 року, він загинув від рук червоних партизанів.

13

З нагоди 120-річчя від дня народження уродженця села Текуча Георгія (Юрія) Карася-Галинського Уманська районна рада ініціювала захід, де зіб­ралися депутати, сільські голови, вчителі історії та української мови, працівники музеїв і бібліотек району та міста, громадські активісти.

Серед доповідачів були крає­знавець Надія Тульчинська, громадська діячка Тетяна Чорномаз, Почесний громадянин с. Городниця, підполковник міліції Леонід Франченко, поетеса Ніна Михайлова, директор Уманської міської системи бібліотек Людмила Чупряк та викладач УДПУ виходець із Текучої Валентин Доморослий. Оскільки відомостей про нашого земляка дуже мало, кожен з ораторів по частинці віднайдених спогадів з літератури, архівних документів, розповідей від старожилів відтворював образ національного героя.

Олена САМОТОКА