Передплатна кампанія - 2020 триває! Наш індекс: 61250.

3
На запитання читачів тижневика «Уманська зоря» відповів директор КНП «Уманський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» Юрій Пальчак.

75% уманчан вже уклали декларації з сімейними лікарями на надання первинної медичної допомоги. Сьогодні заклад обслуговує  62 270 людей, з яких – 48 125 дорослих і 14 145 дітей віком від 0 до 18 років.
У центрі працює 31 лікар загальної практики сімейної медицини, 2 лікарі-терапевти, 16 лікарів-педіатрів. 70% лікарів мають вищу і першу категорію.

Що включає первинна медична допомога?

Сімейний лікар:
- спостерігає за станом здоров’я пацієнтів із допомогою різних досліджень, діаг­ностує та лікує найбільш поширені хвороби, травми, отруєння, патологічні, фізіологічні (під час вагітності) стани;
- супроводжує пацієнтів із хронічними захворюваннями;
- надає невідкладну допомогу;
- направляє пацієнта для надання йому вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) меддопомоги;
- проводить профілактику: вакцинацію, огляди та дослідження пацієнтів з груп ризику;
- консультує.

Сімейний лікар може спостерігати неускладнену вагітність та спостерігати за здоровою дитиною відповідно до вікових особливостей та потреб. А також надавати окремі послуги паліативної допомоги. Наприклад, оцінити ступінь болю, призначити та виписати рецепт на наркотичні засоби, психотропні речовини для лікування больового синдрому.

У рамках первинної медичної допомоги пацієнти гарантовано і безкоштовно можуть отримати:
- Загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою
- Глюкозу крові
- Загальний холестерин
- Аналізи сечі
- Загальний аналіз сечі
- Електрокардіограму (ЕКГ) у стані спокою
- Мікроскопію харкотиння
- Швидкі тести на ВІЛ, вірусний гепатит, сифіліс

Сімейний лікар призначає ліки та виписує рецепти, за якими у тому числі можна отримати препарати за програмою відшкодування вартості ліків, що буде поступово включати все більше і більше захворювань та препаратів, а також оформлювати довідки, лікарняні листки.

Чи має декларація строк дії? Як розірвати декларацію з лікарем?
Декларація з вибору лікаря з надання первинної допомоги є безстроковою. Діє до тих пір, поки ви не укладете її з новим лікарем.
Немає необхідності окремо розривати декларацію з лікарем. Достатньо підписати декларацію з новим лікарем. Попередня декларація анулюється автоматично.

Чи правда, що відмінили виклики сімейного лікаря додому?
МОЗ не відміняє виклики додому.
Виклик додому входить до переліку послуг на первинці.

Лікар за медичними показами визначатиме, чи є необхідність їхати на виклик, чи він може вирішити проблему пацієнта по телефону або запросити його в амбулаторію
Лікар не може приймати рішення про виїзд до пацієнта тільки на підставі віддаленості його місця перебування від медзакладу.

Чи виїжджає сімейний лікар на виклики пацієнтів?
Лікар первинної меддопомоги (сімейний лікар, педіатр, терапевт) на власний розсуд приймає рішення про надання окремих послуг за місцем проживання або перебування пацієнта, або телефоном чи по Інтернету.

Вік пацієнта, віддаленість його місця перебування від місця прийому сімейного лікаря чи відсутність у пацієнта коштів на проїзд не можуть бути єдиними підставами для виклику та виїзду лікаря.
Рішення залишається за лікарем.

Як потрапити на прийом до лікаря-спеціаліста і чи платна ця послуга?
НСЗУ оплачуватиме медпослуги лише за скеруванням сімейного лікаря. Тож ті, хто ще не обрав свого сімейного лікаря і не підписав з ним декларацію, мають це зробити обов’язково. Направлення від сімейного лікаря знадобиться, якщо вам потрібно буде проконсультуватися у вузького спеціаліста (кардіолога, невролога, уролога тощо) чи лягти в лікарню на планову операцію. У такому випадку лікарні за лікування буде платити не пацієнт, а НСЗУ відповідно до затверджених тарифів.
За прийом у спеціаліста без направлення доведеться заплатити з власної кишені.
Виняток: без направлення сімейного лікаря безоплатно можна звертатися лише до акушера-гінеколога, стоматолога, педіатра, психіатра, нарколога. Усім без винятку безкоштовно нададуть екстрену медичну допомогу у всіх лікарнях.
Направлення до спеціаліста і медична карта пацієнта будуть електронними.
На телефон пацієнта, якого сімейний лікар направляє на консультацію до вузького спеціаліста, прийде відповідний код. Пацієнт приходить, скажімо, до кардіолога і називає йому свій код. Кардіолог заходить у його електронну карту і бачить, з якими проблемами до нього сімейний лікар скерував пацієнта.
Прив’язки до міських чи районних лікарень більше не буде. Пацієнт матиме право обрати лікаря і лікарню, в якій хоче лікуватися. Якщо раніше мешканця села скеровували до кардіолога, який працював в районній поліклініці чи лікарні, то з квітня кожна людина може обрати для консультації чи планового лікування того лікаря і ту лікарню, яким довіряє, в яких ту чи іншу медпослугу надають краще, мають сучаснішу діагностичну апаратуру тощо. І гроші за його лікування отримає та лікарня, яку вибрав пацієнт. Але, повторимо, треба мати скерування сімейного лікаря.

Амбулаторії №1, №2, №3
стаціонарний телефон: 3-13-17, 3-36-21
мобільний телефон:
(066) 455-00-51, (068) 442-20-99

Амбулаторія №4
стаціонарний телефон:
4-86-70
мобільний телефон:
(066) 454-92-77

Амбулаторії №5, №6
стаціонарний телефон: 3-05-21, 3-05-22
мобільний телефон:
(066) 454-92-89, (068) 617-04-14.                                                                                                                 

Відповіді записала
Вікторія Коваль