Передплатна кампанія - 2020 триває! Наш індекс: 61250.

922 травня уманські депутати направили звернення до Черкаської обласної ради та голови ОДА Романа Боднара щодо недопущення припинення надання медичної трансфузійної допомоги жителям Уманщини через відсутність коштів, які повинні надійти з обласного бюджету. З 96 мільйонів гривень державної медичної субвенції, обласні депутати не виділили на службу крові в Умані жодної гривні.

У той же час на автодорозі Київ-Одеса сталася жахлива трагедія — чотири людини загинули, а двоє дітей у важкому стані з кровотечами доставлені до Уманської міської лікарні. Директор Уманського центру служби крові Іван Клименко розповів, що видача компонентів крові і їх переливання були організовані терміново. На сьогодні діти живі.

— Трансфузійна допомога надається усім, кому вона необхідна, незалежно від місця проживання, — зазначає директор КНП «Уманський центр служби крові» Іван Клименко.

Проте, існування КНП «Уманський центр служби крові» і надання допомоги у подібних складних випадках залишається під питанням вже два місяці поспіль, з 1 квітня 2020 року.

— Я вважаю несправедливим, коли кошти субвенції, які виділені Кабінетом Міністрів України на підтримку закладів служби крові і передані в Черкаську область, розподілилися так, що для Уманського центру служби крові, який обслуговує 6 районів не залишилося жодної гривні. А те, що ми працюємо вже два місяці — це заслуга міської влади. І від колективу я дякую міському голові Олександру Цебрію, його заступникам, депутатам Уманської міської ради, фінансовому управлінню за те, що вони з розумінням поставилися до тієї ситуації, в якій знаходиться наш заклад і виділили на квітень і травень кошти. Заклад працює.

Я підтримую звернення депутатів Уманської міської ради до депутатів обласної ради щодо недопущення припинення надання медичної трансфузійної допомоги жителям Уманщини і прошу Управління охорони здоров’я ОДА посприяти в цьому. Травень закінчується, а з ним і виділені міською радою кошти. До чого це призведе, я думаю, розуміють усі, — наголошує Іван Клименко. — Без фінансування заклад працювати не зможе.

Що робить Центр служби крові

КНП «Уманський центр служби крові» видає компоненти крові цілодобово.

— Наш заклад надає допомогу в трансфузійній допомозі місту, Уманському району і прилеглим районам, яким терміново необхідні компоненти крові. У зв’язку з тим, що кількість донорів значно зменшилася, до нас дуже часто звертаються лікувальні заклади сусідніх районів. За останні 15 діб були звернення з Монастирища, Маньківки, Тального, Катеринополя, Гайворона, Кіровоградської області. Для плазми, яка згідно з Наказом, перед видачею має 180 діб бути у карантині, маємо окреме приміщення і обладнання. На сьогодні плазми, яка знаходиться на карантині, маємо 110 літрів. Плазми, яка пройшла карантин і має право бути виданою, маємо 117 літрів компоненту крові, — розповіла завідувачка відділу заготівлі та переробки крові КНП «Уманський центр служби крові» Раїса Мельник

— У клініко-імунологічній лабораторії проходять усі дослідження донорів, які необхідно проводити у цій лабораторії. Ми допомагаємо усім лікувальним закладам міста, Уманщини і прилеглих районів консультативно — робимо підбір сумісної крові, у нас завжди для цього є більше реагентів. Вся кров на консультацію привозиться до нас і основне рішення за нашою клініко-імунологічною лабораторією, — зауважила завідувач клініко-імунологічної лабораторії КНП «Уманський центр служби крові» Валентина Гуляєва.

— В нашій лабораторії проводяться імуноферментні дослідження на наявність маркерів інфекційних хвороб. Лабораторія має сучасне необхідне обладнання відомих виробників. Обслуговуємо лікувальні заклади Умані і шести навколишніх районів. Основний обсяг нашої роботи — обстеження донорської крові на ВІЛ, гепатити В і С, сифіліс, щоб не допустити і попередити зараження через донорську кров — розповіла завідувач відділу лабораторної діагностики та профілактики СНІД та інших інфекцій, що передаються трансфузійним шляхом, лікар-вірусолог КНП «Уманський центр служби крові» Тетяна Клименко.

Уряд оголосив про початок масового тестування населення на антитіла до COVID-19. КНП «Уманський центр служби крові», якщо його не закриють, готовий працювати з діагностичними тест-системами. А це дозволить вирішити багато питань — чи є колективний імунітет, яка кількість перехворіла, виявити людей, у яких високий рівень антитіл до COVID-19 і ці люди зможуть бути донорами для плазми для лікування важкохворих.

КНП «Уманський центр служби крові» працює в Умані з 1968 року і така проблема постала за історію закладу вперше.

Вікторія КОВАЛЬ