Передплатна кампанія - 2020 триває! Наш індекс: 61250.

9

Сучасним сортам плодових дерев, в тому числі й абрикосових, загрожує занадто багато шкідників і хвороб. Якщо з ними не боротися, можна втрачати щороку левову частку врожаїв, а з часом навіть позбутися плодового дерева.

Часто садівники стикаються з моніліозом - дуже шкідливим грибковим захворюванням рослин. Втрати врожаю щорічно становлять 20–30 відсотків, а в окремих господарствах – 50-70. Поширюється моніліоз із ушкод­женими плодами, але найчастіше з ураженим садивним матеріалом. Тільки при холодній зимі, коли температура повітря опускається нижче -21 Со, розвиток моніліозу не відбувається, і всі збудники гинуть, навіть у старих гілках.

Боротьба з моніліозом на абрикосових деревах повинна проводитися постійно, а не тільки навесні і влітку, як вважають багато садівників-аматорів. Також потрібна систематична профілактика цього захворювання.

У першу чергу - це омолоджуюча обрізка. Ступінь обрізки тим більша, чим більш запущені дерева. Потрібно обрізати старі пошкоджені і сухі гілки (навесні) і ті, що ростуть неправильно або заважають розвиватися плодоносним гілкам. Омолоджуюча обрізка проводиться на 2-3 річному, 3-4 річному або навіть шестирічному дереві, все залежить від ступеня занедбаності рослини. Після омолодження з’являється багато молодих пагонів, вони швидко ростуть і не уражаються моніліозом.

Важлива також побілка вапном з мідним купоросом штамбів і скелетних гілок дерев, вона проводиться восени і навесні. Допомагає і обприскування гілок деякими контактними фунгіцидами: 2-4 % розчином залізного купоросу, 0,5-1 % розчином мідного купоросу, 1-3 % бордоською рідиною.

Щоб зменшити кількість спор моніліозу та інших грибкових захворювань, з осені (наприкінці жовтня) слід обробити всі дерева в саду концентрованим розчином сечовини (тварин) - 500 г на 10 л води. Цим розчином ретельно обприскують гілки з неповністю облетілим листям і стовбури дерев, а також опале листя і поверхню ґрунту під деревами.

Дуже часто з появою захворювання на моніліоз з’являється ще низка небезпечних хвороб абрикоса, які врешті-решт і вбивають заражені дерева. Тому профілактика моніліозу повинна проводитися постійно. Моніліоз – це ще не смертельний вирок вашому саду, з ним можна боротися і досить успішно.

Віталій КРАВЧЕНКО, доцент кафедри рослин­ництва Уманського НУС