Передплатна кампанія - 2020 триває! Наш індекс: 61250.

5

Кандидат сільськогосподарських наук, доцент Уманського НУС Віталій Кравченко відгукнувся на пропозицію «УЗ» вести рубрику для садівників і городників, за що ми йому щиро вдячні. Віталій Станіславович постійно вдосконалює і поповнює власні знання. Минулої осені вивчав особливості вирощування овочів у теплицях Франції, побувавши з цією метою в передмістях Парижа. Та сьогодні піде мова не про особливості закордонних теплиць, а про вирощування розсади в наших українських парничках.

 

— Настав час готуватися до городнього сезону, тому є актуальним закладання ґрунту для розсади помідорів, капусти, перцю. І в пригоді тут стане парничок. У ньому зручніше сіяти розсаду навіть при наявності теп­лиці. Окрім того, зробити це пристосування під силу будь-кому.

Із старих дошок збиваємо короб – ящик без дна висотою пів метра. Одна зі сторін - на 30 сантиметрів вища від протилежної, щоб був уклін. Розмістити змайс­трований ящик раджу на городі ближче до межі, щоб не заважав працювати на основній частині ділянки. Важливо, щоб нижчою стороною ящик дивився на південь, тоді весь день парник прогріватиметься. На дно кидаємо солому шаром завтовшки 5–10 см. Зверху засипаємо свіжим гноєм, товщина цього шару – 20 см. Наступний 20-сантиметровий шар – ґрунт. Найліпше використати кінський гній, він має найвищу тепловіддачу. На момент закладання парника удобрення має горіти. Ознакою цього є пара і прілий запах, який іде від купи.

Щоб насіння краще проростало, насипаємо для розсади два-три сантимет­ри землі, яку можна придбати в садовому магазині, або використати змішаний перегній із ґрунтом. Зверху накриваємо парник старими рамами з вікон, прибиваючи їх до стінки короба. Або ж можна накрити двома шарами прозорого поліетилену. Щоб парник почав працювати, його треба добре полити. Вода має дійти аж до дна й змочити солому, щоб суміш почала гнити і пріти.

Коли ґрунт в парничку розігріється, а рама запотіє зсередини, тоді можна сіяти насіння городини. Рекомендую перед висіванням проморозити змочене насіння в морозильній камері 1-2 дні, оскільки в цьому році немає снігу. Коли надворі є сніг, то насіння можна залишити в ньому на два місяці перед висіванням у парник.

Весь парник одразу не засіваємо. Першою сіється рання капуста у лютому, при можливості до 9 березня висаджуємо у присадибну тепличку сформовану розсаду. У середині березня - помідори. Вони сходять швидко, за три дні. У березні ж для дорощування висаджуємо в парник перці і баклажани, що зійшли в ящиках у хаті і в яких вже є чотири справжні листочки.

Кожен вид розсади в парнику займає кілька рядків. Рекомендую раз на тиждень добре обприскувати ґрунт водою, аби насіння не висохло. Але без фанатизму, бо може й погнити. Вода не повинна стояти.

Міцної вам розсади для майбутніх врожаїв.