Передплатна кампанія - 2020 триває! Наш індекс: 61250.

Банери

Уманська зоря

Останні публікації

Погода

2

І знову Чорнобиль дав про себе знати. Потужна пожежа протягом 10 днів наводила жах на всю країну і завдала непоправних втрат. Чи то випадково, а можливо, щоб нагадати про свою ще досі велику небезпеку, події трапилися напередодні чергової річниці аварії на атомній станції 26 квітня 1986 року. Серед тих, хто першими вирушили на ліквідацію стихійного лиха, були і уманчани з 14-ї державної пожежно-рятувальної частини. Про побачене розповідає пожежник-рятувальник Андрій Самой­ленко.

Ввечері 5 квітня ми прибули на місце дислокації. Тоді зі мною на службовому пожежному автомобілі від нашої частини поїхали Андрій Мислюк, Дмитро Чумак, Сергій Осадчук і Валентин Жовтоног. А вже через три дні нас замінили Володимир Маліновський і Олександр Гриценко. Останнім вирушив Андрій Волос. Доки ситуація не стабілізується, наші будуть їздити ще.

Спочатку нам сказали, що вирушаємо на лісові пожежі в Житомир. Але потім, як кажуть, «пішли за вогнем»: вітер змінив напрямок і пожежа посунула до зони відчуження. Дорогою їхали, жартували, але кожен з нас розумів подвійну небезпеку Чорнобиля.

За 34 роки інформації про Чорнобильську зону назбиралося вдосталь, я багато чого читав, дивився відео, але реалії мене сильно вразили. І мова не тільки про пожежу. Не по собі було бачити в центрі України покинуту землю, зарослі порожні хати.

Та часу на розглядання не було. Відразу зробили повне бойове розгортання, взялися допомагати колегам, тому що всі працювали на межі сил. Відпочинку як такого не мали: ми або гасили пожежу, або були напоготові. Спали у машині, бо в палатках холод до кісток пробирав.

Наше завдання було відбити насуваючий вогонь, щоб не перекинувся на селище, адже там проживали люди. Зупинити пожежу дуже важко, вона йшла по верхівці дерев, над нами. Була сильна задимленість. Тоді якось вже і не думалось, чи страшно це, чи ні. Полум’я було настільки сильне і швидко насувалося, що там би нічого живого не залишилося.

1

Воду підвозили технікою, замінити стомлених товаришів були напоготові інші рятувальники. Постійно з нами перебував заступник начальника Управління ДСНС України у Черкаській області полковник служби цивільного захисту Олександр Євпак.

Поширенню пожежі сприяли шквальний вітер, суха трава і чагарники. Розумієте, вологості ж нуль, не було ні снігу, ні дощу. Щойно загасили в одному місці, вітер розніс вогонь на гектари в інше. Пересуваючись по території, ми вимірювали дозиметром радіоактивність, мали при собі службовий. На щастя, показники не були перевищені.

Товариші з київських бригад казали, що цьогорічна стихія перевершила навіть ту, що була у 2015-му. Зараз вже пишуть, що це наймасштабніша пожежа за всі роки після аварії на ЧАЕС. Втрачено значну частину туристичних об’єктів. Та найбільше серце болить за лісових тварин і птахів, які залишилися без своїх домівок або, що ще гірше, згоріли живцем.

Тому ще раз хочу звернутися до уманчан: не паліть ані траву, ані побутове сміття, особливо поблизу лісових масивів та на відкритих територіях. Часто такі пожежі миттєво набирають масштабів і стають неконтрольованими. Наслідки від людської недбалості можуть бути непоправними. І черговий цьому прик­лад – Чорнобиль.

Довідково. За повідомленням Державної служби надзвичайних ситуацій України 4 квітня в зоні відчуження на території Котовського лісництва виникла верхова лісова пожежа на площі 20 га. Стихію намагалися приборкати протягом 10 днів. Вогонь за цей час поширився на території Корогодського, Дитятківського, Паришівського, Луб’янського та Денисовицького лісництв. Для гасіння пожежі задіяли 500 осіб зі служби надзвичайних ситуацій та лісової охорони Державного агентства з управління зоною відчуження (ДАЗВ), 110 одиниць техніки, в тому числі 3 літаки і 3 вертольоти. Інженерною технікою створено близько 110 км протипожежних смуг. Станом на 14 квітня відкритого вогню немає, спостерігається лише незначне тління лісової підстилки в окремих місцях. Радіаційний фон по Києву та Київській області не перевищує природних фонових значень.

Спілкувалась Олена САМОТОКА