Передплатна кампанія - 2019 триває! Наш індекс: 61250.

7 5 1

Після закінчення Великої Вітчизняної війни настав дов­гожданий мир. Високою чес­тю і гідністю вважалася для 18-літніх юнаків служба в ар­мії, тому до неї йшли охоче. Жагучим болем щеміли сер­ця материнські від розлуки із своїми синами, але вони віри­ли: служба в армії загартує їх, вони стануть справжніми за­хисниками держави, повер­нуться живими, змужнілими і обов'язково знайдуть у житті гідне місце.

І ніхто з них не сподівав­ся, що на долю юних поко­лінь прийдуть чорні лихоліття жорстоких, жахливих, кри­вавих і безжалісних воєн. І що це буде багаторічною вій­ськовою таємницею. В лис­тах додому солдати писати­муть про досягнуті успіхи, про нових друзів, розсудливих і справедливих командирів, а на поштовому конверті — лише номер військової части­ни адресата.

...В'єтнам, Угорщина, Чехословаччина, Сирія, Лівія, Югославія, Ірак, Єгипет, Куба, Афганістан — це далеко не повний перелік країн, де до­велося воювати українським солдатам. Однією з найваж­чих була Афганська війна. Саме слово «Афган» для всіх, хто побував там, стало своє­рідним паролем взаємодопо­моги, дружби і єднання бойо­вих побратимів. Тисячі синів України загинули біля підніж­жя далеких холодних чужих гір. Побував на цій війні і Дми­тро Михайлович Попсуй воїн-інтернаціоналіст, полковник у відставці. Родом із Севастянівки Христинівського району, він при­святив своє життя військовій справі. Після закінчення Київ­ського автомобільно-дорож­нього інституту — служба в армії, потім військова акаде­мія тилу і транспорту, спецвідрядження в Лівію, згодом — Афганістан. Виконуючи вій­ськову присягу, постійно ри­зикуючи життям, він проявляв справжній героїзм, сміливість, був взірцем для інших. Його бойове завдання полягало в тому, аби в найкоротший термін розгорнути трубо­провід для забезпечення військ пально-мастильни­ми матеріалами на ділянці Турагунді — Герат — Шинданд. Загальна довжина трубопроводу складала 250 км, тож доводилося працю­вати і вдень, і вночі, незва­жаючи на погодні умови та вилазки диверсійних груп. Для забезпечення зв'язку з штабами була розгорнута окрема рота тропосферно­го з'єднання. Напередодні 9 травня 1984 року надійшло повідомлення, що в одному з місць проходження піді­рваний трубопровід. Негай­но на місце пориву виїхали разом з патрульно-аварій­ною командою. По дорозі потрапили в засідку. Під час бою декілька побратимів були поранені, але і кілька душма­нів вдалося знищити. За цей бій Дмитра Михайловича та 5 солдатів командування від­значило винагородами. А вза­галі Д.М.Попсуй за ратні по­двиги нагороджений багатьма урядовими нагородами. Має він і орден «За службу Батьківщині» 3 ступеня.

Побували в афганському пе­клі і інші земляки В.О.Заєленчець, О.А.Якішин, В.М.Самохвалов, Е.В.Зімбалевський, О.М.Пархомюк, В.Д.Юрківський, В.І.Мостіпан, І.Ф.Шимановський, О.В.Прибилов.

Не залишались осторонь учасники нашої мотострілець­кої дивізії і тоді, коли над брат­німи країнами нависала за­гроза війни. Так у Сирії брав участь у боях Я.С.Супрунюк, у Чехословаччині — А.А.Дядило та автор цих рядків, у Чечні — В.М.Прокоф'єв, Іраку — В.В.Осипчук...

На жаль, не всі учасни­ки бойових дій дожили до на­ших днів. Відійшли у Вічність В.О.Подобєдов, В.М.Ігнатюк, Б.П.Пістун (Афганська ві­йна), Ф.Ф.Півень (Югославія), М.В.Міщенко (Єгипет).

Неспокійно сьогодні і в Україні. Захищати держа­ву від російського ворога пі­шов полковник О.В.Дроздов.

Воював під Дебальцевим, Слов'янськом. Після поранен­ня служить в Білій Церкві. Ка­пітан В.В.Осипчук протягом двох років перебуває у зоні бойових дій в АТО, воював під Дебальцевим, зараз в Доне­цьку. Лейтенант В.В.Гребінюк — випускник Уманської шко­ли №11, лейтенант національ­ної гвардії — готує мобілізо­ваних солдатів для бойових дій в зоні АТО. Нині вони не­суть службу на блокпостах під Маріуполем. Займався підго­товкою артилеристів для від­правки в зону АТО і капітан Ю.П.Заярний. Неодноразово і сам Юрій Петрович був у відрядженні на передовій для проведення ротації особово­го складу.

Особливі слова хочеть­ся сказати про майора у від­ставці, підприємця, волонтера В.В.Лауту. Він п'ять разів су­проводжував у зону АТО від­ремонтовану техніку.

...Життя продовжується. А в нетлінній пам'яті поколінь за­лишаються гіркий біль і пекучі спогади про війну...

М. ПОЛІВОДА, учасник бойових дій, полковник у відставці.

Новини інформагентств

Читати всі новини...