Передплатна кампанія - 2020 триває! Наш індекс: 61250.

7

Пандемія коронавірусу у 2020 році внесла корективи в життя мільйонів людей у всьому світі. Уманчани також відчули на собі карантинні обмеження, страх за здоров’я рідних і близьких, нав­чання дітей в режимі онлайн, збитки в бізнесі і тривожне очікування інформації про кількість пацієнтів у інфекційному відділенні.

У першому раунді боротьби з вірусом COVID-19 Умань вистояла

Міська влада і городяни об’єдналися і підтримали медиків, люди дотримувалися маскового режиму і зайвий раз не виходили з дому, були припинені пасажирські перевезення, а блок-пости не пропускали через місто транзитний транспорт, депутати міської ради прийняли рішення про перерозподіл бюджету і виділили понад 15 млн.грн. з міського бюджету на термінові потреби медицини, за лічені дні обладнали обсерватор.

Тривалий час статистика захворювань тримається на контрольованому рівні і не фіксуються масові спалахи захворювання.

Але ситуація в Україні розвивається невтішно. Кожного дня фіксуються «антирекорди», країну поділено на кольорові карантинні зони, під питанням залишається форма освіти школярів і студентів з початком нового навчального року.

8

Логічно, що велика кількість людей з різних країн, які одночасно і масово можуть приїхати для здійснення релігійних обрядів ― надзвичайно загрозлива, з точки зору поширення будь-якого вірусу, ситуація. Враховуючи, що паломники прибувають з «червоних» карантинних країн та навряд чи дотримуватимуться карантинних вимог, що супере­чать їхнім традиціям, поширення COVID-19 стає реальною загрозою і для уманчан, і для прочан, і для всієї центральної України, яка поки що є в «зеленій», відносно благополучній зоні.

Уманчани висловилися проти приїзду паломників у 2020 році

Зважаючи на всі чинники, міський голова Умані Олександр Цебрій запитав думку уманчан щодо їх ставлення до приїзду у 2020 році паломників на іудейський новий рік, який припадає у 2020 році на 18-19 вересня. 94% уманчан, які взяли участь у опитуванні висловилися проти, про що й повідомив міський голова представникам влади країни офіційно і через ЗМІ. Та звернувся з проханням на державному рівні прийняти рішення про відміну традиційного святкування Рош-га-Шана у 2020 році, так як було на державному рівні прийнято рішення про відзначення Великодня онлайн та перенесення поминальних днів.

9

Загроза реальна. Хронологія розвитку подій

11 серпня, незважаючи на думку уманчан, аргументи міського голови, висновки головних санітарних лікарів України і Ізраїлю, рекомендації МОЗ обох країн, Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБ та НС) обговорює плановане у вересні 2020 року масове паломництво брацлавських хасидів до міста Умань Черкаської області (від 5 000 – 10 000 осіб) для святкування Рош-га-Шана і дає відповідні доручення МЗС, МВС та Держ­прикордонслужбі.

12 серпня, після оприлюднення інформації Державної комісії ТЕБ та НС, уманський міський голова подає електронну петицію до Президента України «Щодо запровадження обмеження на проведення масових релігійних святкувань в Умані 2020 року у зв’язку з епідемією COVID-19» №22/103448-еп і ініціює збір підписів. Збір голосів триває.

15 серпня міський голова зібрав уманчан на віче. На центральній площі Соборності Олександр Цебрій розповів містянам про те, що незважаючи на його численні офіційні звернення до влади країни, підкріплені тисячами підписів уманчан, все ж на державному рівні обговорюється приїзд 5-10 тисяч паломників на святкування іудейського нового року Рош-га-Шана в Умані. Голова запевнив уманчан, що готовий вдатися до кардинальних заходів, які лише дозволені законодавством України, аби відстояти право уманчан не бути заручниками потенційного вогнища коронавірусної інфекції.

Знаючи, як реально відбувається паломництво і неврегульованість українського законодавства щодо релігійного туризму, відсутність ефективних методів реального впливу, обліку і реєстрації паломників, контролю їх стану здоров’я, зважаючи на офіційну відмову ізраїльської сторони відрядити у 2020 році до Умані ізраїльських поліцейських для спільного забезпечення правопорядку на території масового перебування паломників, питання одночасного масового приїзду іноземців в Умань становить реальну загрозу неконтрольованого поширення коронавірусної інфекції в місті і в Україні. В цьому переконаний міський голова Олександр Цебрій і його на 100% підтримують медики і освітяни Умані, громадськість міста.

Очільники релігійних громад Умані також приєдналися до спільної заяви про необхідність застосування інших, альтернативних форм святкування. Учасники віче запевнили, що готові підтримати міського голову і разом з ним відстоювати своє право на життя у безпечному середовищі, безпеку своїх дітей і можливість повноцінно жити і працювати у рідному місті.

Висловив свою стурбованість ситуацією і голова Черкаської ОДА Роман Боднар.

17 серпня вранці губернатор запросив Олександра Цебрія взяти онлайн-участь у черговому засіданні Державної комісії ТЕБ та НС, на якому вони разом намагалися переконати членів комісії щодо неприпустимості масового приїзду паломників в Умань у 2020 році. Однак, за словами міського голови Умані Олександра Цебрія, головуючий не став дослухатися до аргументів представників Черкащини і констатував, що рішення про приїзд прийняте та перегляду не підлягає.

17 серпня, по закінченні роботи Державної комісії ТЕБ та НС, Олександр Цебрій вирушив до Києва з наміром терміново зустрітися з Президентом України та обговорити з ним особисто питання безпеки здоров’я і життя мешканців Уманщини, роз’яснити всі ризики та загрози, пояснити настрої та тривоги уманчан, перш за все ― за життя і здоров’я своїх дітей.

Олександр Цебрій заявив про те, що розуміє зайнятість Президента, але за будь-яких обставин буде чекати особистої зустрічі з ним, має намір чекати прийому скільки на це знадобиться часу.

Мер Умані пікетує офіс Президента:

«Вимагаю припинити ризикувати здоров’ям жителів Умані та України»

«Це не акція, не флешмоб і не політика. Я приїхав сам і в мене одна мета ― поспілкуватись з Президентом, тому що я вважаю, що він не володіє всією інформацією про ситуацію в Умані і реальним рівнем загрози не тільки для уманчан, але й для прочан і для жителів України».

Перша реакція на дії міського голови Умані 

17 серпня о 17 годині на сайті МВС з’явилося повідомлення Міністра Арсена Авакова про те, що Уряд підтримав рішення, ініційоване МВС, про обмеження на відвідування іноземцями Умані під час цьогорічного святкування Рош га-Шана. За його словами, МВС України ініціювало введення технічних обмежень в період коронавірусу на відвідування Умані іноземцями. В повідомленні на сайті МВС йдеться про те, що ця ініціатива була підтримана Кабінетом Міністрів та Державною комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

18 серпня ― добу міський голова Олександр Цебрій провів біля Офісу Президента, роз’яснюючи журналістам ЗМІ України причини свого пікетування, наголошуючи на тому, що традиційне масове відзначення релігійного свята паломниками з різних країн становить загрозу спалаху коронавірусу не лише для уманчан, але й для мешканців всієї України.

18 серпня ввечері міського голову Умані запросили до Офісу Президента на нараду за участі уповноважених ОП щодо питань паломництва та заслухали всі аргументи мера Умані і думку уманчан.

На 19 серпня призначено подальші консультації і підготовку матеріалів для Урядової комісії.

Уманчани кажуть

Ігор Григоренко, директор КНП «Уманська міська лікарня»: Наша лікарня опорна в боротьбі із COVID-19 і працює на 5 районів – Маньківський, Монастирищанський, Жашківський, Тальнівський, Уманський. А ще є наказ-розпорядження Національної Служби Здоров’я про те, що наша лікарня не повинна відмовляти людям, незалежно від прописки. А це і Гайсинський, і Новоархангельський райони. Усі хворі завозяться сюди. Ми працюємо із усіма. Інфекційне відділення має 35 ліжок, 14 боксованих приміщень. Наразі там перебувають 11 хворих із підтвердженим COVID-19, а також 4 людей очікують діагнозу. Зараз лікарня забезпечена медикаментами, витратними матеріалами і засобами індивідуального захисту. Але спрогнозувати, як буде розвиватися ситуація, якщо виникне спровокований великим скупченням людей спалах, не може ніхто і кількісні показники захворювання в період масового паломництва, і протягом 2 тижнів після нього передбачити і забезпечити також неможливо.

Галина Федорівна: Пів року ми сидимо в хатах. Великдень святкували вдома, діти не прийшли, бо боялися один одного. Скажіть будь ласка, то хіба можна приймати таких гостей в такій кількості. Якщо буде спалах коронавірусної інфекції, то ми не вилікуємося за власні кошти (пенсію). Я хочу лише сказати, що Олександр Володимирович нам на Великдень паски передавав, то не дай Боже, щоб він на Новий рік передавав нам олів’є.

Надія Бобко, очільниця міської ради багатодітних матерів: Посадити на карантин троє чи п’ятеро дітей в квартирі чи хаті це пекло, що мало хто може собі уявити! Тому я звертаюся до вас усіх, давайте підтримаємо нашого міського голову в тому, щоб не дозволити приїзду паломників-хасидів цьогоріч. Я добре знаю, як це, коли вдома є хвора дитина.

Почуйте мене, уманчани! Хай не їдуть цього року до нас хасиди! Якщо приїдуть паломники в кількості 5 тисяч, я перша, разом з усіма своїми дітьми станемо на трасі перед автобусами. Я не пущу їх і прошу людей з вулиці Пушкіна зрозуміти нас і один рік прожити без квартирантів. Це небезпечно.

Валерія Петрова: Я лікар, яка формувала ПЛР-бригади для взяття проб на коронавірус, я була серед тих медиків, хто працював з іноземцями, які приїхали в Умань і мали діагноз COVID. Це люди, які зовсім не йдуть на контакт, нам тричі доводилося викликати поліцію, щоб обстежити їх і діагностувати.

Тетяна: Я проти масового приїзду паломників. Я працюю в кафе-барі «ТТ», ми щойно вийшли з карантину, понесли великі збитки. Неможливо, щоб знову оголосили карантин.
Велеслав: Я працюючий пенсіонер, добре розумію усі загрози і підтримую міського голову в його рішучості відстояти права уманчан. Думаю, всі мої знайомі підпишуться під петицією.

Це важливо.

Наталя, підприємець: Ми проти масового приїзду іноземців в Умань. Жодна тимчасова вигода не зрівняється з загрозою спалаху такої страшної хвороби. Один рік можна і не святкувати так масштабно.

Тетяна, завідуюча дитячим садком: Ми довго були в карантині, зараз працюємо в жорсткому карантинному режимі і намагаємося убезпечити своїх вихованців. Масове свято з іноземцями — це реальна загроза спалаху коронавірусу, перш за все для маленьких дітей. Підтримуємо нашого мера.

Аліна КОВАЛЕНКО