Передплатна кампанія - 2020 триває! Наш індекс: 61250.

5

Онлайн, в літаках над Уманню, чи по одному представнику від релігійної громади: як буде проходити Рош га-Шана 2020

Великого міжнародного розголосу набула заява-звернення міського голови Олександра Цебрія до уманчан з приводу їх ставлення до традиційного проведення святкування іудейського нового року Рош га-Шана у вересні 2020 року в умовах пандемії COVID-19. Голова висловив стурбованість з приводу масовості заходу та можливості дотримання всіх карантинних норм, забезпечення здоров’я мешканців міста Умані та прочан.

94% уманчан, які взяли участь в опитуванні у соціальних мережах, висловилися проти масового приїзду паломників-хасидів.

Водночас, представники деяких хасидських громадських та релігійних організацій і окремі представники паломників заявили про політичний, національний та релігійний утиск.

Реакцією на ситуацію стало термінове проведення міжгалузевої координаційної наради з приводу можливих заходів забезпечення паломництва в Умані у 2020 році. Нарада відбувалася в режимі онлайн конференції, і її учасники обговорили всі ризики, загрози і можливі альтернативні форми  проведення Рош га-Шана в Умані у 2020 році.

Василь БОДНАР, заступник Міністра закордонних справ України: «Минулого тижня відбулися консультації між українським та ізраїльським головними санітарними лікарями.
На офіційному рівні обидва лікарі не рекомендують проводити паломництво. І ця тема не буде політизуватися ізраїльською стороною.

За міжнародною класифікацією Ізраїль зараз знаходиться в «червоній зоні» коронавірусу, і там лише за 1 добу 8 липня було зареєстровано 1 052 нових хворих. Зважаючи на те, що це паломництво відбуватиметься не лише з Ізраїлю, але й з багатьох інших країн, це також може призвести до погіршення епідеміологічної ситуації і в Україні, і в Умані. Поки я не бачу необхідності проведення масових заходів в Умані. Але ми повинні продумати альтернативу і не політизувати це питання. Ми говоримо виключно про безпеку громадян».

Олександр ЦЕБРІЙ, міський голова Умані: «Надзвичайно важливо, що на такому високому рівні приділяється велика увага нашому місту. Я вже 6 років очолюю місто Умань, і кожного року напередодні приїзду паломників ми проводимо підготовчі наради найвищого рівня за участю посла Ізраїлю та очільників міністерств і відомств з України.

Не будемо сьогодні зупинятися на комунальних питаннях, адже на порядку денному головне питання – здоров’я уманчан і прочан. Згідно опитування в соціаль­ній мережі facebook, в якому взяли участь понад 17 тис. людей з Умані, інших міст України і світу, ми врахували лише думку уманчан. 94% з  тих, хто проголосував – проти святкування Рош га-Шана в традиційний спосіб цього року. Люди, як і я, не впевнені, що ми можемо забезпечити безпечний прийом паломників хасидів і безпеку уманчан.

І тільки 6% уманчан висловилися «за». Тому, як міський голова, обраний громадою, я буду наполягати на виконанні волі уманчан. Дуже добре, що позиція уманчан збігається з думкою головних санітарних лікарів нашої країни та Ізраїлю, а також провідних фахівців».

Роман БОДНАР, голова ОДА: «Тема паломників для Черкащини надзвичайно важлива, гостра. Ми маємо бути неупередженими, проявити толерантність і виваженість у цьому питанні, відкинути в сторону політику. Об’єктивно, ризики величезні для населення Умані, Черкаської області і України. 98% паломників прибувають з Ізраїлю і ми, на жаль, не можемо фізично забезпечити таку кількість тестувань, щоб забезпечити компромісний варіант: запросити паломників і забезпечити безпеку. Цього технологічно зробити неможливо. Тому нам треба знайти компроміси і виявити повагу до цієї релігійної течії, але не забувати про ризики. Зараз саме той час, коли триває підготовка до паломництва і ми маємо чітко визначитися, в який спосіб воно буде відбуватися. Про це зараз клопочуться і представники різних громадських організацій, пов’язаних з хасидами.

Рішення треба приймати консолідовані, але виважені».  

Тетяна КОВАЛЬЧУК, заступник Міністра внутрішніх справ України: «Ми могли б діяти дзеркально, дослідивши ті обмеження, які зараз запроваджені в Ізраїлі. Зважаючи на те, що Рош га-Шана буде відзначатися 18-20 вересня, ми будемо відслідковувати ситуацію і інформувати про неї ізраїль­ську сторону.  

ЦИТАТА: The Jerusalem Post, Ізраїльські новини, 7 липня: Через спалах коронавірусу Уряд накладає часткове блокування. Частини країни знову будуть закриті чи обмежені. Це перші подібні обмеження після двох місяців, відколи Ізраїль подумав, що він переміг вірус. Заходи, клуби, бари, спортзали, громадські басейни та культурні вис­тупи будуть закриті. Ресторани обмежуватимуться розміщенням 20 відвідувачів всередині та 30 зовні. У синагогах повинно бути не більше 19 людей. Голова Ради національної безпеки Ізраїлю Меїр Бен-Шабат зая­вив, що Ізраїль знаходиться «в одному кроці від повного закриття всього».

Ігор БАБИЧ, начальник Департаменту превентивної діяльності Національної поліції України: «Громадяни інших країн повинні при перетині кордону України пройти 14 днів в режимі обсервації, або самоізоляції, також актуальним залишається дотримання соціальної відстані. Чи готова приймаюча сторона нести відповідальність за дотримання паломниками необхідних карантинних обмежень, чи сплачувати штрафи в разі їх порушення?»

Ігор ІВАЩЕНКО, заступник Міністра охорони здоров’я України: «Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко обговорив зі своїм колегою з Ізраїлю недоцільність проведення масових заходів і недоцільність проведення у традиційний спосіб паломництва, адже це може поставити під загрозу і здоров’я українців, і здоров’я самих прочан.

Разом з тим колега з Ізраїлю наголошує на тому, що групи ортодоксальних віруючих, до яких належать і паломники хасиди, не дотримуються обмежувальних норм, які вже запроваджені в Ізраїлі і в цілому діють виключно на власний розсуд. Навіть якщо будуть запроваджені необхідні обмеження, головний санітарний лікар не гарантує, що саме цими людьми будуть виконані всі необхідні умови для прибуття в Україну. Вони керуються власними рішеннями, але прошу врахувати, що ми в Умані і в районі не маємо необхідної кількості лікарняних місць на випадок такого масового захворювання, яке може виникнути в разі негативного розвитку подій.

Тому офіційна позиція МОЗ України і МОЗ Ізраїлю в тому, що ми маємо максимально обмежити кількість паломників і одночасно розглянути всілякі інші варіанти, як то польоти над містом у літаках, чи онлайн паломництво».

Наталія КРАВЧЕНКО: представниця Управління міжнародного співробітниц­тва Міністерства інфраструктури України: «Міністр інфраструктури також зустрічався з послом Ізраїлю з приводу паломництва. Наша авіацій­на служба знаходиться на постійному контакті з ізраїльськими колегами, вони з повним розумінням ставляться до цієї ситуації і поки що вони налаштовані на те, що паломництво цього року малоймовірне. Ми зараз робимо планову роботу, розподіляємо 12 тисяч «додаткових крісел», але всі розуміємо, що швидше за все чартерних рейсів не відбудеться».

Водночас, представник прикордонної служби України, учасник координаційної наради, зауважив, що у прикордонників зараз немає законних підстав не пустити іноземців в Україну, якщо вони дотримуються при перетині кордону дію­чого законодавства України, в тому числі і про проходження обсервації чи 14-денної самоізоляції. Тому, рішення треба приймати на державному рівні, на рівні законодавства.

За результатами координаційної наради, всім учасникам запропоновано підготувати свої пропозиції щодо можливості проведення масового паломництва і запропонувати альтернативні рішення, які б запевнили наших іноземних партнерів у тому, що Україна не політизує питання проведення масових заходів у 2020 році, а виходить з міркувань безпеки і протидії поширенню коронавірусної інфекції. На основі повідомлень від усіх учасників наради буде підготовлена пропозиція Прем’єр-міністру України на розгляд Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБ та НС), щоб прийняти протокольне рішення про недоцільність проведення масових заходів і запропонувати рекомендації, які донести офіційними каналами до інших держав.

Пресслужба Уманської міської ради