Передплатна кампанія - 2020 триває! Наш індекс: 61250.

ЧУТКИ ЧИ ФЕЙКИ – СУТЬ НЕ МІНЯЄТЬСЯ

Юрій Костюк, завідувач протитуберкульозного  відділення міської лікарні

Чутки тепер часто називають заморським словом «фейк». Однак від того вони не втрачають своєї суті — це неправдива, упереджена інформація, що часто розповсюд­жується умисно. Як-от недавня – про начебто епідемію туберкульозу, в нашому місті. 

За фаховим коментарем ми звернулись у протитуберкульозне диспансерне відділення міської лікарні. Саме на нього покладено функції діагностування, лікування, профілактики небезпечного інфекційного захворювання. В 2017 році відділення отримало нове сучасне приміщення з окремим входом і прибудовою.

Завідувач відділенням Юрій Костюк запевняє, що приміщення відповідає інфекційним контролям, які сьогодні існують. Є все необхідне, щоб на сучасному рівні надавати фтизіатричну допомогу хворим. Більша половина тих, що захворіли вперше, лікуються тут амбулаторно.5

— Проблем з видачею ліків, дос­тупністю до обстежень сьогодні немає. Важких хворих санітарний транспорт безкоштовно доставляє у Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер для стаціонарного лікування. Об’єктивні показники свідчать: про епідемію туберкульозу в місті говорити не слід. Навпаки: стабілізація і помірне зменшення — як захворювання, так і випадків смертності.

Один з головних показників діяльності відділення — первинна зах­ворюваність на туберкульоз. Вона в Умані майже вдвічі менша, ніж у середньому по області. Це стосується й кількості активних хворих. Якщо вести мову про первинну захворюваність дітей, то в минулому році її взагалі не було. Наведені лікарем цифри по роках ми подаємо у діаграмах.

6

Якщо ж узагальнити, то 30-40 років тому в Умані реєстрували до 50 випадків захворювання, у 2019-му ця цифра зменшилась до 20. При тому ж рівні проходження флюорографічних обстежень.

Цього року в уманському протитуберкульозному відділенні первинну захворюваність діагностують новим обладнанням, що гарантує виявлення збудника на ранніх стадіях. У кінці грудня від Національної служби здоров’я отримали сучасний апарат, щоб досліджувати мок­ротиння на виявлення бактерій туберкульозу. Апарат бачить паличку Коха навіть тоді, коли її ще не може виявити мікроскоп. До того ж, ця розумна машина визначає стійкість пацієнта до антибіотика. Це дуже важливо для обрання подальшого лікування. У Черкаській області стоїть п’ять подібних апаратів, тому протитуберкульозне диспансерне відділення уманської міської лікарні починає обслуговувати також мешканців районів — Уманського, Тальнівського, Жашківського, Христинівського, Монастирищенського.

Застаріла система надан

7

ня протитуберкульозної допомоги, орієнтована на ізоляцію хворого в умовах стаціонару, не відповідає сучасним вимогам. Вона обтяжлива економічно, не дозволяє охопити населення доступними якісними пос­лугами з профілактики, виявлення, лікування.

Для успішної боротьби з туберкульозом потрібно дві основні речі: рання діагностика (своєчасне проходження флюорографії) і бажання хворих лікуватися.

— Основна маса розуміє необхідність своєчасного лікування і серйозність захворювання, — додає Юрій Костюк. — Однак є одиниці, які відмовляються сприймати це — з такими пацієнтами багато клопоту.

Нагадаємо, що флюорообстеження слід проходити як мінімум раз у два роки. Виявлена на ранніх стадіях хвороба піддається амбулаторному лікуванню.

Валентина МИКОЛЕНКО

Довідково. У 2016 році в Умані припинено функціонування тубдиспансеру — приміщення не відповідали санаторно-епідеміологічним вимогам. У той час вийшов 620 наказ МОЗ, що передбачає розширення амбулаторного лікування вперше виявлених туберкульозних хворих. Тоді диспансери, розташовані в районних центрах переважно в пристосованих приміщеннях, закривали по всій Україні. А в обласних закладах скоротили кількість ліжок.