Передплатна кампанія - 2020 триває! Наш індекс: 61250.

1

На великий піст припадають три значні православні свята: Благовіщення Пресвятої Богородиці, Лазарева субота і Вхід Господній у Єрусалим. Тож поговорімо про них.

Благовіщення Пресвятої Богородиці

Цього дня віряни вшановують пам’ять про те, як Архангел Гавриїл з’явився Діві Марії в Назарет і сповістив, що їй випало зачати від Духа Святого і народити немовля. Дитина, що народиться, назветься Сином Божим і стане Спасителем людства. Марія покірно прийняла волю Божу.

Благовіщення входить до числа дванадесятих неперехідних свят і відзначається щорічно 7 квітня. Це третє за значенням народно-релігійне свято після Великодня і Різдва Христового. Вважається, що в цей день Бог зійшов до занепалого людства і дав йому шанс на порятунок.

На Благовіщення церква проводить святкове богослужіння, яке починає всенічним бдінням. Заупокійні служби і моління цього дня не здійснюються. Великий піст в цей день є менш суворим: дозволяється їсти рибу, рослинну олію й випити трохи вина, але м’ясо та молочні продукти не вживаються. Також слід відмовитися від важкої праці і клопоту по господарству. Вважається, що Бог благословляє землю і відкриває її для сівби. Раніше ж «турбувати» землю вважалося великим гріхом.

Лазарева субота

Святий Лазар був братом Марфи і Марії, жив з сестрами неподалік Єрусалима. Христос часто навідувався до них. Коли Лазар важко захворів, Христос вирушив до нього зі словами: «…Не на смерть ця недуга, а на Божу славу, щоб Син Божий прославився нею» (Ів.11:4). Лазар помер за 4 дні до приходу Ісуса. У той час багато юдеїв прийшли у дім Марти та Марії, щоб висловити співчуття, а Ісус молився і сталося диво: з печери ви­йшов воскреслий Лазар.

Воскресіння Лазаря шанується церквою як одне з найбільш важливих та знакових чудес, здійснених Ісусом Христом. Припадає на шосту суботу Великого посту перед Вербною неділею, цього року це буде 11 квітня.

Свою Божу місію на землі Ісус Христос завершив двома величними актами — воскресінням Лазаря й тріумфальним в’їздом у Єрусалим.

Вхід Господній у Єрусалим

У народі це свято більш відоме як Вербна неділя (у нас пальмове гілля замінюються вербами, бо верба раніше за інші дерева дає бруньки, до того ж, це дерево згадується в Святому Письмі) — велике християнське передвеликоднє свято. Відноситься до числа дванадесятих. Цьогоріч відзначається 12 квітня.

За оповідями, коли Ісус в’їжджав у Єрусалим на ослі, люди встеляли йому шлях пальмовим гіллям, тим самим вітаючи Спасителя.

У цей день Церква згадує царське прославляння Ісуса Христа перед Його хресною смертю для того, щоб показати, що страждання Спасителя були добровільні.

Свячена верба користується великою пошаною серед нашого народу. «Гріх ногами топтати свячену вербу», а тому навіть найдрібніше гілля, якщо воно залишилося після освячення, палили на вогні.

Сенс поклоніння вербі полягає в тому, що здорове квітуче дерево повинно ніби передати здоров’я, силу та красу. А ще вважається, що верба захищає від злих духів і всіляких бід, нею лікували головний біль, пропасницю, ревматизм, шлункові захворювання тощо.

Отець Олександр, протоієрей Свято-Троїцької церкви