Передплатна кампанія - 2020 триває! Наш індекс: 61250.

12

Отець Олександр, протоієрей Свято-Троїцької церкви

2 березня, у понеділок, для православних християн розпочнеться Великий піст, який триватиме 48 днів та завершиться у суботу 18 квітня — напередодні Великодня.

 

Говіння (піст) – це не лише відмова від певної їжі, це очищення нашої душі — віддалення від зла, стримання від злослів’я, неправди, подавлення в собі гніву.

Великий піст – це найсуворіший і найбільш значимий піст у церковному календарі, який починається рівно за сім тижнів до Великодня. Дата його початку залежить від головного свята богослужебного року – Великодня. Оскільки він щороку відзначається в різні числа, то й Великий піст не має фіксованої дати і кожного року може випадати на різні дні та навіть місяці.

Великий піст встановлений на честь Самого Спасителя, який 40 днів поневірявся пустелею, відмовляючись в цей час від їжі. Остання страсна седмиця цього 48-денного посту встановлена на згадку про останні дні земного життя, страждання і смерть Ісуса Христа.

Перший день Великого посту називається Чистим понеділком, а увесь перший тиждень — Чистою седмицею. Другий тиждень посту називався Другою седмицею. Цього тижня дівчата починали вишивати перлами свій майбутній вінчальний одяг. Третій і четвертий тиждень посту називається Хрестопоклонним. У четвер пекли з пісного тіста «хрести» з родзинками посередині. Через те, що на хресті прийняв смерть Ісус Христос заради порятунку людей. П’ятий тиждень посту називається Похвальною седмицею. Шостий тиждень — Вербна неділя. А закінчує Великий піст Страсна седмиця — найбільш суворий і вимогливий тиждень.

На Великий піст припадають кілька православних свят: Благовіщення, Лазарева субота і Вербна неділя.

Перед початком посту обов’язково треба посповідатися і причаститися. Кожну неділю йдіть до церкви на літургії та щодня присвячуйте час молитвам.

Впродовж посту вірянам загалом рекомендовано утримуватися від їжі, що містить м’ясо, рибу, молоко та яйця. Не дотримуватися пос­ту дозволяється вагітним жінкам, воїнам, тяжкохворим та дітям до 12 років.

Великий піст потрібен кожному, щоб очиститися від гріхів і приготувати свою душу до світлого свята Воскресіння Христового. Протягом усього посту людина повинна відмовитися від розваг і задоволень, уникати сварок, присвятити себе самопізнанню і молитвам. Це час для роздумів.

Вже на світле свято Христового Воскресіння можна вживати будь-які страви та продукти, однак до звичного раціону треба повертатися дуже обережно, вводити поступово, невеликими порціями. Таким чином, ви вбережете організм від переїдання і зробите піст корисним для фізичного здоров’я та духовного розвитку.