Передплатна кампанія - 2020 триває! Наш індекс: 61250.

Вибратись із ями смерті

27 січня у всьому світі відзначили Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту.

Під Уманню, неподалік села Гереженівка – братські могили. В них знайшли спокій тисяча дітей віком від 3 до 12 років… Гіллясті, розлогі лісові дерева є німими свідками того масового вбивства.

2

Скільки болю пам’ятає холодна земля на урочищі «Сухий Яр»? Щороку до могил убитих приносять квіти, до дитячих поховань ще й іграшки… Сюди зїжджаються люди з усього світу, переважно родичі, які встигли чи змогли втекти у ті страшні роки. Як не хотілось би згадувати ті жахіття – маємо пам’ятати, щоб ніколи більше не повторилась ця трагедія.

 

В Уманській міській центральній бібліотеці для дорослих відбулась година-реквієм «Сказати хочу стільки… Та мовчу… Я в пам’яті запалюю свічу». Серед поважних гостей:
Олександр Безсмертний – голова Уманської міської ради ветеранів.
Микола Бесараб – методист Уманського агротехнічного коледжу, заступник голови Уманської міської ради ветеранів.
Олег Вишневецький – голова єврейської общини міста Умані.
Ольга Друзгальська – уманчанка, яка пережила Голокост.
Марія Вальдман – голова ветеранської організації «ВУСУВ», заступник голови Уманської міської ради ветеранів.

Студентів професійного аграрного ліцею вразила розповідь Ольги Андріївни Друзгальської. На долю цієї жінки випало чимало випробувань… Її разом з мамою і бабусею та ще кількома сотнями євреїв привели на розстріл… Страта відбувалась серед поля, неподалік села Білашки Тальнівського району.

Тільки уявити… Яма, наповнена голими людськими тілами, присипана тонким шаром землі, і раптом - рух свіжого ґрунту. Два поранені хлопчики шести та семи років, що встигли вибратись із могили та ховались у скирті, почали відкопувати руками не до кінця засипане поховання… І дістали поранену дворічну дівчинку - то й була маленька Оля. Її переховувала під час окупації українська родина, яка за такий вчинок ризикувала життям, а після війни дівчинку удочерили.

Ольга Андріївна дізналась своє походження вже у дорослому віці і тільки в перші роки Незалежності змогла в архівах відшукати матеріали про своїх справжніх батьків. Дивом чи з Божої волі їй вдалось вижити та вибратись із ями смерті.

А скільки ще таких історій закарбовано у гіркій памяті про Голокост?

Людмила Чупряк, директор Уманської системи бібліотек

Останні публікації